Zobacz Statystyki »

Retail

Przedsiębiorstwa sektora retail potrzebują skutecznie zarządzać placówkami handlowymi w obrębie całej sieci sprzedaży. Przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią prowadzenie centralnej księgowości oraz koordynowanie polityki handlowej. Ważne jest naliczanie prowizji oraz nadawanie różnych cen i cenników dla poszczególnych magazynów. Ponadto system informatyczny powinien wspierać zarządzanie całym asortymentem produktowym, jak wszystkim kontrahentami. Managerowie i specjaliści odpowiedzialni za analizy i strategie potrzebują narzędzi, które ułatwią im wizualizację aktualnego stanu sprzedaży i zamówień w łatwy i przejrzysty sposób. Dla decydentów ważne są systemy, które będą wspierać organizowanie akcji marketingowych oraz programów lojalnościowych w taki sposób, aby szybko reagować na potrzeby klientów. Aplikacje sprzedażowe powinny być całkowicie zintegrowane z wykorzystywanym systemem klasy ERP. Dzięki temu, kadra zarządzająca otrzyma na bieżąco dane o wynikach sprzedaży, które może przetwarzać na rzecz raportów i prognoz.
Case Study
PRZEDSIĘBIORSTWO O PROFILU RETAIL
PROJEKT: WDROŻENIE SYSTEMU KLASY ERP I WMS
Zakres usług BPC:
  1. Wsparcie w tworzeniu zapytania ofertowego;
  2. Analiza procesów i potrzeb przedsiębiorstwa w oparciu o system ERP;
  3. Analiza rozwiązań informatycznych dostępnych na rynku polskim pod kątem dostosowania do wymagań przedsiębiorstwa;
  4. Zarekomendowanie rozwiązań oraz firm wdrożeniowych.

Przedsiębiorstwo zwróciło się do BPC będąc na etapie wyboru systemu klasy ERP. Decydenci oczekiwali wsparcia merytorycznego w procesie przygotowania zapytania ofertowego, a także analizy procesów i własnych potrzeb w kontekście ERP. Kluczowym obszarem projektu okazała się zaawansowana gospodarka magazynowa, tym bardziej iż spółka planowała budowę kolejnego magazynu, który stosunkowo do dotychczasowych miał być znacznie nowocześniejszy. Kluczowe było zastosowanie rozwiązań z obszaru automatyki przemysłowej.

Rozwiązaniem ERP miało zostać objęte całe przedsiębiorstwo. Dyskusyjny by ł jedynie obszar zarzadzania siecią sklepów, gdzie obecnie funkcjonowało niezintegrowane narzędzie POS. System ten funkcjonalnie oceniany był w miarę pozytywnie, główną bolączką był brak integracji z ERP. Konieczne było centralne zarządzanie cenami, rabatami, programami lojalnościowymi i innymi kampaniami marketingowymi.

Przedsiębiorstwo w zakresie analityki danych w dużej mierze wspiera się arkuszami Microsoft Office Excel, z których to tak naprawdę odbywa się zarządzanie obszarem kontrolingu, sprzedaży i zarządzania łańcuchem dostaw. Głównym obszarem problematycznych w tym zakresie dla przedsiębiorstwa jest brak dostępu ad-hoc do pełnej i rzetelnej informacji w łatwy i czytelny sposób.

Mowa tu o następujących informacjach:
  • Ile jest towaru na magazynie centralnym i poszczególnych sklepach;
  • Ile towaru zostało zamówionego;
  • Ile towaru jest w transporcie;
  • Ile jest w planach zamówienia towaru;
  • Wielowymiarowe analizy sprzedaży na poszczególnych sklepach z uwzględnieniem prognozy popytu.

Oczekiwano także usprawnienia zcentralizowanego zarzadzania zapasami w tym zamówienia towaru czy przesunięcia między sklepowe. Przedsiębiorstwo posiada 80 magazynierów, z czego 40 pracuje na jednej zmianie. Do tej pory był to 1 magazyn poziomu zero i 1 magazyn wysokiego składowania, jednakże w chwili obecnej trwa budowa nowej większej i zautomatyzowanej hali magazynowej. W zakresie WMS przedsiębiorstwo poszukuje systemu, który pozwoli na zautomatyzowanie wszystkich procesów logistycznych w magazynie, a praca magazynierów będzie opierać się na rejestracji swoich czynności w terminalach danych, na podstawie wygenerowanych przez system zleceń przyjęcia czy też zamówień (przyjęcie, wydanie, przesunięcie między magazynami), uzupełnienia towaru w miejscu kompletacji, itp.
03

Obszary Doradcze BPC

Branża Spożywcza
Branżę spożywczą tworzą przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem produktów zwierzęcych, roślinnych, przetwórstwem wtórnym oraz produkcją używek. Produkty te mogą być nisko przetworzone lub stanowić efekt zaawansowanych procesów technologicznych.
Branża Farmaceutyczna
Prawo Farmaceutyczne oraz restrykcje związane z zasadami GMP (ang. Good Manufacturing Practise - Dobra praktyka wytwarzania) nakładają na producentów leków wytyczne związane z wdrażaniem i wykorzystywaniem systemów informatycznych.
Tworzywa Sztuczne
Potrzeby przedsiębiorstw sektora tworzyw sztucznych wynikają z zależności pomiędzy produktami (wypraskami) – formami (narzędziami) i wtryskarkami (maszynami) oraz faktu, że z jednej formy możemy otrzymywać kilka różnych wyrobów.
Branża Metalowa
Specyfiką branży metalowej jest zapewnienie i rozliczeni materiału wsadowego. Z braku wystarczająco elastycznych systemów dla tego sektora, firmy często wykorzystują własne, autorskie rozwiązania.
Branża Maszynowa
Producenci produktów złożonych, takich jak: pojazdy, maszyny i urządzenia wskazują na problematykę w zakresie sprawnego zarządzania całym procesem produkcji. Przedsiębiorcy potrzebują dostępu do dokumentacji konstrukcyjnej oraz możliwości importowania listy materiałowej.
Transport
Przedsiębiorstwa w branży logistycznej chcą zredukować puste przebiegi i monitorować koszty. Najważniejsze funkcjonalności rozwiązania informatycznego według nich to możliwość śledzenia tras i pojazdów oraz zarządzanie czasem pracy kierowców.
Retail
Przedsiębiorstwa sektora retail potrzebują skutecznie zarządzać placówkami handlowymi w obrębie całej sieci sprzedaży. Przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią prowadzenie centralnej księgowości oraz koordynowanie polityki handlowej.
Hurtownie
Czynnikiem, który odpowiada za sukces i płynność w branży jest logistyczny łańcuch dostaw. Przedsiębiorcy za pomocą aplikacji informatycznych chcieliby opracowywać model całej sieci dostaw wraz z określonymi preferencjami klientów, jak i informacjami o zleceniach.
Zapoznałem się
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie
oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności Grupy BPC.