Zobacz Statystyki »

Branża Metalowa

Specyfiką branży metalowej jest zapewnienie i rozliczeni materiału wsadowego. Z braku wystarczająco elastycznych systemów dla tego sektora, firmy często wykorzystują własne, autorskie rozwiązania. Są one w różnym stopniu oparte o branżowe technologie. Głównym problemem jest komasacja ze względu na para metry i rozpracowanie technologiczne zamówienia oraz planowanie i harmonogramowanie ciągów produkcyjnych zgodnie z technologią.

Według dostawców systemów IT, typowymi problemami branży metalowej są:
 • Dostęp do aktualnych danych z maszyn;
 • Dostęp do aktualnej dokumentacji technologicznej;
 • Zmienność planu produkcji wobec ciągłych zmian obsady personelu;
 • Określenie optymalnej kolejności obłożenia maszyn;
 • Zmiany w planie produkcyjnym zależne od dostępności surowca na magazynie;
 • Informatyzacja odlewni.
Case Study
PRZEDSIĘBIORSTWO O PROFILU PRODUKCYJNYM
PROJEKT: WDROŻENIE ROZWIĄZANIA CMMS ORAZ TRACEABILITY
Zakres usług BPC:
 1. Analiza potrzeb przedsiębiorstwa pod kątem zastosowania rozwiązania klasy CMMS;
 2. Opracowanie wymagań wobec nowego systemu informatycznego;
 3. Zarekomendowanie rozwiązań firm wdrożeniowych;
 4. Organizacja prezentacji systemów w siedzibie przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo rozważało wdrożenie systemu gospodarki narzędziowej i utrzymania ruchu. Decydenci są zmuszeni na wprowadzenia tego typu rozwiązania gdyż zaczynają współpracę z branżą automotive, która wymusza na nich dodatkowe kontrole jakości. System objął kilka linii produkcyjnych złożonych z 24-30 maszyn. Były to piły, prasy, frezarki, giętarki, centra spawalnicze, laser, śrutownica i malarnia. Z systemu korzysta 10-15 osób (w tym dział utrzymania ruchu, dyrektor produkcji i Prezes Zarządu).

Przedsiębiorstwo wskazywało na kilka kluczowych zagadnień, które powinny być wspierane przez poszukiwany system:
 • Zaawansowane raportowanie m.in.: MTTR, MTBF;
 • Analizy ABC/XYZ;
 • Powiadomienia sms do pracowników działu UR z uwzględnieniem opisu awarii – tak, by móc możliwie
  jak najlepiej określić potrzebne zasoby kompetencyjne i narzędziowe do usunięcia danej usterki;
 • Harmonogram miesięczny dla pracowników.

Drugim tematem interesującym przedsiębiorstwo było wprowadzenie systemu kodów kreskowych. Problemem w ramach tego projektu były warunki z jakimi etykiety i tagi musiałyby sobie poradzić. W procesie technologicznym występowała wysoka temperatura wynosząca 750 stopni Celsjusza, która dla części dostawców, z którymi prowadzono rozmowy była przeszkodą. W chwili obecnej managerowie własnymi siłami, w sposób bardzo prymitywny identyfikowali produkty po obróbce cieplnej poprzez znakowanie farbą. Negatywnie oceniono, jednakże ten pomysł, gdyż po pierwsze łączy się z czasochłonnością – trzeba postawić jednego człowieka, aby znakował, po drugie nie każda farba nadaje się do tak wysokiej temperatury, po trzecie pozostaje później ślad na produktach "tak jakby śrutowania" – ślad po malarni, co dla klientów jest niekomfortowym rozwiązaniem. Ponadto wskazano na kilka przypadków, gdy pracownik wykonał mało czytelną cyfrę, co w efekcie uniemożliwiło jednoznaczne zidentyfikowanie towaru, a dodatkowo wskazano na mniejsze utlenienie, które rzutuje na gotowy produkt. Decydenci rozważali wprowadzenie kodu paskowego, jednakże dotychczas nie byli w stanie znaleźć takiego rozwiązania i dostawcy, który poradziłby sobie w wspomnianych warunkach.
03

Obszary Doradcze BPC

Branża Spożywcza
Branżę spożywczą tworzą przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem produktów zwierzęcych, roślinnych, przetwórstwem wtórnym oraz produkcją używek. Produkty te mogą być nisko przetworzone lub stanowić efekt zaawansowanych procesów technologicznych.
Branża Farmaceutyczna
Prawo Farmaceutyczne oraz restrykcje związane z zasadami GMP (ang. Good Manufacturing Practise - Dobra praktyka wytwarzania) nakładają na producentów leków wytyczne związane z wdrażaniem i wykorzystywaniem systemów informatycznych.
Tworzywa Sztuczne
Potrzeby przedsiębiorstw sektora tworzyw sztucznych wynikają z zależności pomiędzy produktami (wypraskami) – formami (narzędziami) i wtryskarkami (maszynami) oraz faktu, że z jednej formy możemy otrzymywać kilka różnych wyrobów.
Branża Metalowa
Specyfiką branży metalowej jest zapewnienie i rozliczeni materiału wsadowego. Z braku wystarczająco elastycznych systemów dla tego sektora, firmy często wykorzystują własne, autorskie rozwiązania.
Branża Maszynowa
Producenci produktów złożonych, takich jak: pojazdy, maszyny i urządzenia wskazują na problematykę w zakresie sprawnego zarządzania całym procesem produkcji. Przedsiębiorcy potrzebują dostępu do dokumentacji konstrukcyjnej oraz możliwości importowania listy materiałowej.
Transport
Przedsiębiorstwa w branży logistycznej chcą zredukować puste przebiegi i monitorować koszty. Najważniejsze funkcjonalności rozwiązania informatycznego według nich to możliwość śledzenia tras i pojazdów oraz zarządzanie czasem pracy kierowców.
Retail
Przedsiębiorstwa sektora retail potrzebują skutecznie zarządzać placówkami handlowymi w obrębie całej sieci sprzedaży. Przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią prowadzenie centralnej księgowości oraz koordynowanie polityki handlowej.
Hurtownie
Czynnikiem, który odpowiada za sukces i płynność w branży jest logistyczny łańcuch dostaw. Przedsiębiorcy za pomocą aplikacji informatycznych chcieliby opracowywać model całej sieci dostaw wraz z określonymi preferencjami klientów, jak i informacjami o zleceniach.
Zapoznałem się
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie
oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności Grupy BPC.