Zobacz Statystyki »

Branża Maszynowa

Producenci produktów złożonych, takich jak: pojazdy, maszyny i urządzenia wskazują na problematykę w zakresie sprawnego zarządzania całym procesem produkcji. Przedsiębiorcy potrzebują dostępu do dokumentacji konstrukcyjnej oraz możliwości importowania listy materiałowej (BOM) z programów CAD do systemu klasy ERP. Wiele przedsiębiorstw nie jest w stanie monitorować stan maszyn. Potrzebny jest zatem dostęp do pełnych historii wszystkich prac serwisowych wykonywanych na maszynie. Problematyczne jest również skatalogowanie narzędzi, przypisanie wydanego narzędzia do pracownika oraz informacja o wszystkich narzędziach z możliwością podziału na grupy narzędzi oraz lokalizacje. Kontrola jakości w tej branży powinna odbywać się na każdym etapie procesu technologicznego: od momentu wejścia surowca do zakładu, aż po reklamacje.
Case Study
PRZEDSIĘBIORSTWO O PROFILU PRODUKCYJNYM
PROJEKT: SYSTEM KLASY MES
Zakres usług BPC:
  1. Analiza rozwiązań informatycznych dostępnych na rynku polskim pod kątem dostosowania do wymagań przedsiębiorstwa;
  2. Weryfikacja kompetencji dostawców;
  3. Zarekomendowanie rozwiązań oraz firm wdrożeniowych;
  4. Organizacja prezentacji systemów w siedzibie przedsiębiorstwa.

W przedsiębiorstwie działa obecnie 6 linii montażowych, składająca się z 20 maszyn. W zakładzie produkowane są układy kierownicze oraz hydrauliczne do samochodów osobowych. Miesięcznie wytwarzanych jest ponad 100 tys. produktów, a na jednej zmianie produkowanych jest 540 sztuk komponentów, które składają się z około 115 elementów. W dziale montażowym zatrudnionych jest obecnie 300 osób. Aktualnie przedsiębiorstwo realizuje planowanie produkcji w arkuszach Microsoft Excel. Wykorzystywany jest również system, który rejestruje komponenty na wejściu i wyjściu. Od połowy linii montażowej wprowadzony został także system kodów kreskowych. Decydenci wskazywali na konieczność wdrożenia systemu klasy MES w zakresie obliczania wskaźników OEE, monitorowania i analizy przestojów z możliwością rozwijania rozwiązania o kolejne moduły funkcjonalne. Ze systemu korzystać ma 10 osób: dyrektor produkcji, kierownik produkcji i leaderzy poszczególnych grup montażowych.

W przedsiębiorstwie stosowane są maszyny hydrauliczne, CNC, tokarki oraz punkty/stanowiska montażowe (mające możliwość korekcji pracy monterów). Maszyny posiadają czujniki, oparte o sterowniki PLC firmy Siemens. W zakładzie przeważają nowe maszyny (z 2013 roku), jednak są i urządzenia z lat 80-tych. Decydenci wymagają, aby rozwiązanie MES miało możliwość rozwoju o kolejne moduły. W pierwszej kolejności decydenci będą chcieli rozszerzyć system o zarządzanie jakością, BPM, zarządzaniem reklamacjami. W dalszej kolejności mowa również o systemie CMMS.

Główne wymagania względem systemu klasy MES:
  • Obliczanie wskaźników OEE;
  • Monitorowanie i analiza przestojów – alarmowanie działu utrzymania ruchu o przestoju oraz które maszyny go generują;
  • Wskazywanie operatorom umiejscowienia wąskich gardeł;
  • Śledzenie produkcji w czasie rzeczywistym;
  • Generowanie wykresów i raportów w formie graficznej.
03

Obszary Doradcze BPC

Branża Spożywcza
Branżę spożywczą tworzą przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem produktów zwierzęcych, roślinnych, przetwórstwem wtórnym oraz produkcją używek. Produkty te mogą być nisko przetworzone lub stanowić efekt zaawansowanych procesów technologicznych.
Branża Farmaceutyczna
Prawo Farmaceutyczne oraz restrykcje związane z zasadami GMP (ang. Good Manufacturing Practise - Dobra praktyka wytwarzania) nakładają na producentów leków wytyczne związane z wdrażaniem i wykorzystywaniem systemów informatycznych.
Tworzywa Sztuczne
Potrzeby przedsiębiorstw sektora tworzyw sztucznych wynikają z zależności pomiędzy produktami (wypraskami) – formami (narzędziami) i wtryskarkami (maszynami) oraz faktu, że z jednej formy możemy otrzymywać kilka różnych wyrobów.
Branża Metalowa
Specyfiką branży metalowej jest zapewnienie i rozliczeni materiału wsadowego. Z braku wystarczająco elastycznych systemów dla tego sektora, firmy często wykorzystują własne, autorskie rozwiązania.
Branża Maszynowa
Producenci produktów złożonych, takich jak: pojazdy, maszyny i urządzenia wskazują na problematykę w zakresie sprawnego zarządzania całym procesem produkcji. Przedsiębiorcy potrzebują dostępu do dokumentacji konstrukcyjnej oraz możliwości importowania listy materiałowej.
Transport
Przedsiębiorstwa w branży logistycznej chcą zredukować puste przebiegi i monitorować koszty. Najważniejsze funkcjonalności rozwiązania informatycznego według nich to możliwość śledzenia tras i pojazdów oraz zarządzanie czasem pracy kierowców.
Retail
Przedsiębiorstwa sektora retail potrzebują skutecznie zarządzać placówkami handlowymi w obrębie całej sieci sprzedaży. Przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią prowadzenie centralnej księgowości oraz koordynowanie polityki handlowej.
Hurtownie
Czynnikiem, który odpowiada za sukces i płynność w branży jest logistyczny łańcuch dostaw. Przedsiębiorcy za pomocą aplikacji informatycznych chcieliby opracowywać model całej sieci dostaw wraz z określonymi preferencjami klientów, jak i informacjami o zleceniach.
Zapoznałem się
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie
oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności Grupy BPC.
×

Zapraszamy do serwisu BPC Guide


Znajdziesz tam praktyczne informacje, które pomogą Ci wybrać zaawansowany system informatyczny dla Twojego przedsiębiorstwa.

Serwis zawiera aktualne informacje z rynku, referencje, wskazówki ekspertów, statystyki.

Zobacz Serwis

Redakcja BPC Guide